2025. július 16-án online tájékoztató eseményt tartott a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség, amelynek középpontjában az Aszálymegelőző Intézet (ASZI) tevékenységének és a projektkoncepciók benyújtására kiírt felhívásnak a bemutatása állt.
A nagyszámú érdeklődőt, köztük a privát és egyetemi szféra szereplőinek érdeklődését felkeltő rendezvényt Jenei Gábor, a HEPA vezérigazgatója nyitotta meg, hangsúlyozva, hogy az esemény mérföldkő a Türk Államok Szervezetével (TÁSZ) való együttműködésben. Kiemelte, hogy az ASZI online platformja lehetőséget teremt a kormányzati, egyetemi és üzleti élet szereplői számára, hogy közösen dolgozzanak ki fenntartható és az alkalmazkodást elősegítő megoldásokat az éghajlatváltozás, vízhiány és az aszály kihívásaira. A kezdeményezés fontos lépés a regionális víz- és élelmiszerbiztonság megerősítése, valamint a versenyképes technológiák és tudás nemzetközi piacokon való megjelenése felé.
Ezt követően Örlős László, az ASZI operatív igazgatója bemutatta az Intézet működését, rámutatva, hogy a szervezet a TÁSZ Budapesten létrehozott fenntarthatósági eszközeként hatékony döntéshozatali mechanizmussal, nemzetközi és tudományos partnerségek integrálásával működik. Beszédében kiemelte az ASZI stratégiai célkitűzéseit, amely az aszálykockázat csökkentésére irányuló kapacitásnövelés, nemzetközi partnerségek erősítése és a TÁSZ-tagországok aktív együttműködésének erősítése az aszálymegelőzés terén, valamint ismertette a projektkoncepciók benyújtására meghirdetett nemzetközi felhívás lényeges elemeit.
A felhívás célja olyan innovatív, skálázható projektötletek összegyűjtése, amelyek hozzájárulnak a térség aszálymegelőzési kapacitásainak bővítéséhez. A fókuszterületek közé tartoznak többek között:
• fenntartható mezőgazdaság;
• vízgazdálkodás;
• megbízható aszály-előrejelző és -monitoring rendszerek;
• erdősítés; és
• zöld pénzügyi keretrendszerek kialakítása.
A benyújtható projektkoncepciók két típusba sorolhatóak: megvalósíthatósági megoldások és kapacitásbővítő projektek, valamint az ún. Proof-of-Concept (PoC) típusú, megalapozott, megvalósításra érett, hatásvizsgálattal rendelkező kezdeményezések. A javaslatokat TÁSZ-tagországokban, illetve Magyarországon bejegyzett jogi entitások nyújthatják be, releváns támogatói levéllel, legalább 15%-os önerő biztosítása mellett.
Az esemény lezárásaként a résztvevők interaktív Q&A szekcióban csatlakozhattak az előadókhoz, megosztva kérdéseiket a jövőbeli együttműködések kialakítása jegyében.
További információ és a felhívás sablonja elérhető az ASZI honlapján: www.dpiots.org.