Európai Regionális Fejlesztési Alap

A HEPA-nál találkozott a hazai pénzügyi szektor – fókuszban a fenntarthatóság

-

Hír

2025. május 6.

Egynapos workshopot szervezett a HuSif – Magyar Fenntartható Befektetési és Pénzügyi Platform a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökséggel (HEPA) és az általa működtetett Aszálymegelőző Intézettel (ASZI) együttműködésben 2025. április 29-én Budapesten.


Az eseménynek a HEPA adott otthont. A résztvevők között megjelentek a Magyar Nemzeti Bank (MNB), valamint a hazai pénzügyi szektor további jelentős szereplői, kereskedelmi bankok, biztosítótársaságok és befektetési alapkezelők képviselői is.


A fórumot az a cél hívta életre, hogy a fenntarthatósági szempontok a magyar pénzügyi szektor finanszírozási eszköztárának integráns részévé váljanak, ezzel elősegítve a zöld átállásban rejlő lehetőségek hatékony kiaknázását. A HuSiF, az MNB, a hazai pénzügyi szektor és a WWF Magyarország szakértőinek közreműködésével így lehetőség nyílt arra, hogy a pénzügyi szektor szereplőivel közösen gondolkodva és új partnerségeket kialakítva, a workshop elősegítse a pénzügyi forrásmobilizációt a fenntartható megoldások érdekében.


A rendezvényen többek között szóba kerültek az MNB vonatkozó szabályozóinak legfrissebb változásai, a klímakockázatok és adaptáció-finanszírozás, valamint greenwashing esettanulmányok is bemutatásra kerültek. 


A klímakockázatok és az adaptáció-finanszírozás témakörét a WWF Magyarország szakértőinek közreműködésével tekinthették át a résztvevők. Mint elhangzott, a Tisza-völggyel és az Alfölddel kapcsolatos legfrissebb kutatások alapján a klímaváltozás következtében fokozódó aszályok, belvizek és szélsőséges időjárási jelenségek súlyosan veszélyeztetik az agráriumot, az élelmiszeripart és más gazdasági szektorokat, ami szükségessé teszi, hogy az érintett vállalatok adaptációs lépéseket, beruházásokat hajtsanak végre. Utóbbi kapcsán a workshop során megvizsgálták a legfőbb problémapontokat a kockázatkezelési, finanszírozási, biztosítási relevanciákra fókuszálva. 


A worskhopon a greenwashing esettanulmányokhoz kötődően a szabályozói változásokról és az Európai Unió formálódó greenwashing-szabályozásának legfontosabb elemeiről is naprakész információkhoz juthattak a résztvevők.


A rendezvény a HEPA számára is kiemelt relevanciával bírt, hiszen mindezek a külpiaci versenyképesség erősítése szempontjából is releváns témák, mivel a fenntartható pénzügyek, a zöld innovációk és a külpiaci versenyképesség erősítése egyre inkább összefonódik. A workshop témaköre a HEPA által működtetett és a türk államokban aktív Aszálymegelőző Intézet célrendszerével is összhangban áll, hiszen az utóbbi számára a nemzetközi együttműködés, a tudásmegosztás és a külső finanszírozás bevonása stratégiai jelentőségű. Ezt erősítette a 2025 márciusában Brüsszelben megrendezett regionális vízügyi fórum is, amelynek sikere arra is rámutatott, hogy a magyarországi tapasztalatok, a hazai vízipar és az aszálymegelőzés terén elért eredmények iránt jelentős nemzetközi érdeklődés mutatkozik.


Mindez talán aktuálisabb, mint valaha. Az elmúlt időszak tapasztalatai, a klímaváltozás okozta aszályok, belvizek és szélsőséges időjárási jelenségek mindannyiunk számára világossá tették: a vízgazdálkodás, a klímaadaptáció, a kockázatkezelés és az ehhez kapcsolódó finanszírozási, biztosítási megoldások nem csupán környezeti, hanem gazdasági és társadalmi szempontból is kulcsfontosságúak. Az éghajlatváltozás negatív következményei pedig pénzbeli kockázatokat is hordoznak magukban.

 

Éppen ezért különösen előremutató, hogy a hazai pénzügyi szektor együtt gondolkodott a HuSif által életre hívott eseményen és a vízgazdálkodás kihívásaival kapcsolatos pénzügyi kockázatok és lehetőségek különösen időszerű kérdéseit is megvitatták.

Hír

2025. május 6.

További hírek