Európai Regionális Fejlesztési Alap

Az eddigi legnagyobb Magyar-Kínai Üzleti Fórumot rendezték Budapesten

-

Hír

Esemény

2025. április 4.

A Magyar-Kínai Gazdasági Vegyes Bizottság 21. ülésének kísérőrendezvényeként Magyar-Kínai Üzleti Fórumot szervezett a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség 2025. április 3-án, Budapesten. 


Az eseményen Ling Ji, Kína kereskedelmi miniszterhelyettese, Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese, Gong Tao, a Kínai Népköztársaság budapesti nagykövete, valamint Dr. Artner Gábor Péter, a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség vezérigazgató-helyettese is részt vett. 


A magyar-kínai együttműködés hosszú múltra tekint vissza, az utóbbi években azonban gazdasági kapcsolataink minden eddiginél dinamikusabb fejlődést mutatnak. Ennek a jelentős növekedésnek a hátterében – többek között – a kooperáció iránti kölcsönös elkötelezettség, az idő múlásával kialakult közös üzleti tradíciók és az egymás iránt mutatott tisztelet és bizalom állnak.


Magyar Levente a konferencián elhangzott beszédében kiemelte, hogy folyamatosan változó világunkban a stabil kínai-magyar gazdasági kapcsolatok jelentősen felértékelődtek. Majd ezt kiegészítve hozzátette, hogy a jelen lévő 250 vállalat részvétele is jól mutatja, hogy Magyarországot kitüntetett figyelem övezi Kínában. 


A Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese emlékeztetett, hogy a kínai gazdaság az elmúlt évtizedekben hatalmas utat járt be: az ezredfordulón a kínai GDP a német kibocsátás kétharmadát érte el, míg 25 évvel később már annak négyszeresét. Ez Magyarország számára is kiváló lehetőségeket kínál – mondta. 


Ezt követően rámutatott, hogy az utóbbi időszakban volt olyan év, amikor az összes Európai Unióba irányuló kínai közvetlen tőkebefektetés 44 százaléka Magyarországra érkezett, ami szintén jól szemlélteti, hogy a kínai gazdasági élet kimagasló figyelemmel kezeli hazánkat.


Magyar Levente azt is elmondta, hogy Ling Ji kínai kereskedelmi miniszterhelyettessel folytatott tárgyalásukon megállapodtak arról, hogy a termelő és kereskedelmi beruházások mellett a tudásintenzív, magasabb hozzáadott értékű befektetésekre kell helyezni a hangsúlyt, hozzátéve, hogy egyes szektorokban az extenzív beruházások korlátait már elérték.


Ling Ji kínai kereskedelmi miniszterhelyettes beszédében szólt arról, hogy Hszi Csin-ping elnök tavalyi budapesti látogatásával minden korábbinál magasabb szintre lépett a felek közötti stratégiai partnerség, s ezzel új korszak indult a két ország kapcsolatában. 


Hozzátette, hogy a kétoldalú kereskedelmi forgalom és a befektetések volumennövekedése mellett további fejlődési lehetőségek rejlenek a tudásintenzív ágazatokban – mint például a megújuló energia, a digitalizáció és a kutatás-fejlesztés –, amelyekben Kína a saját piacán is várja a magyar informatikai és biotechnológiai vállalatokat.


Gong Tao, a Kínai Népköztársaság budapesti nagykövete hangsúlyozta, hogy Hszi Csin-ping elnök tavalyi látogatásával, illetve az Övezet és Út kezdeményezés és a keleti nyitás politikájának összehangolásával Kína és Magyarország között minden területre kiterjedő stratégiai megállapodás jött létre. 


A kétoldalú kereskedelmi áruforgalom tavaly 11,4 százalékos növekedést produkált, 16,2 milliárd dollárra emelkedve. Magyarország Kína harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere Közép-Kelet-Európában, az ázsiai ország pedig továbbra is Magyarország legnagyobb unión kívüli kereskedelmi partnere. 2020-ban, 2023-ban és 2024-ben Kína lett a legnagyobb működőtőke-befektető Magyarországon – tette hozzá. 


Dr. Artner Gábor Péter, a HEPA vezérigazgató-helyettese is emlékeztetett Hszi Csin-ping elnök tavalyi látogatásának jelentőségére. Ezt követően kiemelte, hogy az elmúlt évben számos, a gazdasági együttműködés erősödését eredményező rendezvényre került sor. Magyarország díszvendégként szerepelt a hsziameni CIFIT és a pekingi CISCE kiállításokon, amelyek lehetőséget biztosítottak a magyar vállalatok számára a kínai piacon való bemutatkozásra. 


A tavalyi sikerek nyomán idén is kiemelt figyelmet fordítunk a kínai piacra, és két rangos eseményen is képviseltetjük hazánkat: a májusban esedékes 4. China - CEEC Expón, valamint a szeptemberben megrendezésre kerülő 25. CIFIT-en” – egészítette ki gondolatait.


Az üzleti fórum jelentőségét tovább növelte, hogy a kínai Sinochem csoport szándéknyilatkozatot írt alá két magyar vállalattal, a Bunge Zrt.-vel, illetve a Viterra Hungay Kft.-vel, finomított napraforgóolaj vásárlásáról.

 

Hír

Esemény

2025. április 4.

További hírek