Európai Regionális Fejlesztési Alap

Partnerség a sikeres Global Gateway stratégia érdekében

-

Esemény

2024. november 4.

2024. október 10-én a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (HEPA) adott otthont a Global Gateway Stratégia hazai kis- és középvállalatok (kkv-k) részére történő bemutatásának az Európai Bizottság Nemzetközi Partnerségi Főigazgatóságával (DG INTPA) együttműködésben. Az esemény legfontosabb célja az volt, hogy a magyar magánszektor képviselői jobban megismerjék a stratégia által biztosított lehetőségeket, különös tekintettel az európai és nemzetközi fejlesztési bankokkal, exporthitel-ügynökségekkel együttműködésben megvalósított projektek tapasztalataira.

 

Az esemény szorosan kapcsolódott az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége alatt 2024. október 8-9-én, Budapesten megrendezett Európai Uniós Fejlesztési Főigazgatók informális üléséhez, ahol az EU aktuális fejlesztéspolitikai kihívásairól és a Global Gateway stratégia megvalósításával kapcsolatos gyakorlati lépésekről folytattak tárgyalásokat.

 

Jenei Gábor, a HEPA vezérigazgatója kiemelte, hogy a Partnerség a sikeres Global Gateway érdekében címmel megrendezett esemény célja, hogy iránymutatást nyújtson a magyar kkv-k számára a Global Gateway stratégia által kínált lehetőségek kihasználásához. Hozzátette, amellett, hogy a magas szintű exportérettséget feltételező Global Gateway keretei között sikeresen mozgó vállalatok bővítik tevékenységüket, erősítik a nemzetközi versenyképességüket is. 

 

A rendezvényen Luc Bagur, az Európai Bizottság DG INTPA Főigazgatóságának igazgatója ismertette a Global Gateway stratégia uniós célkitűzéseit és az azokban rejlő lehetőségeket. Kiemelte, hogy a stratégia az EU értékeire és gazdasági modelljeire épít, és a kölcsönösen előnyös beruházások érdekében egyaránt figyelembe veszi az EU és partnerei érdekeit. A stratégia megvalósítását támogató, mostanáig elindított 225 zászlóshajó projekt jelentős gazdasági átalakulást eredményez, amelyet a 300 milliárd eurós befektetési szándék is megerősít. Hangsúlyozta, hogy a Team Europe koncepció minden szereplőjének részt kell vennie a megvalósításban, különös figyelmet fordítva a magánszektorral való fokozott együttműködésre. 

 

Alexandre Darras, a DG NEAR Global Gateway koordinátora a stratégia szerepét ismertette az EU bővítési és szomszédságpolitikájában. Előadásában kiemelte a déli és keleti szomszédság fontosságát és a Nyugat-Balkánra vonatkozó, 77 milliárd eurót mozgósító beruházási terveket, amelyek kulcsfontosságúak a fenntartható fejlesztéseket szolgáló alapok (EFSD+) keretében megvalósuló tőkeáttétel szempontjából is. Darras hangsúlyozta a helyi vállalatokkal való szoros együttműködés fontosságát, tekintettel arra, hogy azok jól ismerik a helyi piacokat és kihívásokat. Elmondta, hogy a DG NEAR a partnerországokkal együtt dolgozik az EU szabványainak elérésén, és támogatja a kereskedelemhez szükséges szabályozási keretek kialakítását.

 

Belpaire Rigo, a DG INTPA E3 osztály megbízott osztályvezetője a magánszektornak a Global Gateway-hez vezető belépési pontjairól tartott online előadásában gyakorlati áttekintést adott a stratégiában való vállalati részvétel lehetőségeiről. Négy fő hozzáférési útvonalat ismertetett: közbeszerzések, konzorciumok, fejlesztési pénzügyi intézmények és exporthitel-ügynökségek. Hangsúlyozta, hogy ezek az útvonalak rugalmasak, a vállalatoknak lehetőségük van saját stratégiáik kidolgozására. A Főigazgatóság nyitott a vállalati egyedi kezdeményezésekre is.

 

A HEPA aktív tagja a nemzeti exportfejlesztési ügynökségeket tömörítő brüsszeli székhelyű Trade Promotion (TPE) szervezetnek, és a TPE fenntarthatósági munkacsoportjának elnökeként elkötelezett partnere a Global Gateway kezdeményezésnek. A rendezvényen Örlős László, a HEPA Nemzetközi és Fenntarthatósági Irodájának vezetője előadásában ismertette, hogyan segíti az exportösztönző szervezet a kkv-k bekapcsolódását a Global Gateway projektjeibe, különös figyelmet fordítva a nyugat-balkáni régióban szerzett tapasztalatokra.

Esemény

2024. november 4.

További hírek