2025. május 13-án a gazdasági kapcsolatok előmozdítását célzó üzleti kerekasztal-beszélgetésre került sor Ruanda és Magyarország között Budapesten. Az esemény magas szintű politikai és üzleti részvétellel zajlott, és lehetőséget teremtett a két ország képviselői számára, hogy közvetlen párbeszédet folytassanak a jövőbeni gazdasági együttműködés lehetőségeiről.
A rendezvény elsődleges célja az volt, hogy a magyar üzleti szereplők átfogó képet kapjanak Ruanda gazdasági potenciáljáról, miközben a ruandai fél betekintést nyerhetett a magyar vállalatok innovatív technológiai megoldásaiba.
A kerekasztalt Bihari Katalin, a Külgazdasági és Külügyminisztérium külgazdaság fejlesztéséért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg, aki hangsúlyozta a két ország közötti gazdasági kapcsolatok fejlesztésének jelentőségét.
A találkozón Olivier Nduhungirehe, Ruanda külügyi és nemzetközi együttműködési minisztere, Nelly Mukazayire, Ruanda sportminisztere, Margueritte F. Nyagahura, Ruanda magyarországi nagykövete, valamint Jenei Gábor, a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség vezérigazgatója is részt vett.
Az eseményen kilenc magyar vállalat képviseltette magát, amelyek közül több olyan kulcsfontosságú ágazatokban tevékenykedik – például informatika, mezőgazdaság, vízgazdálkodás és veszélyes hulladékkezelés –, amelyek stratégiai jelentőséggel bírnak az afrikai ország számára.
A tanácskozáson kiemelték, hogy Ruanda gazdasági stratégiájának középpontjában a kereskedelem és a befektetések ösztönzése áll, miközben a kormány célja egy átlátható, stabil és biztonságos gazdasági környezet fenntartása. Ennek keretében jelenleg is tárgyalások folynak egy kétoldalú beruházásvédelmi megállapodásról, amely jogi garanciákat nyújtana a magyar vállalatok számára, elősegítve a kölcsönösen előnyös befektetéseket.
A rendezvény során bemutatták Ruanda kedvező gazdasági és társadalmi mutatóit is. Az ország dinamikus növekedést produkál: a 4G internetlefedettség eléri a 95%-ot, a modern infrastrukturális háttér kiemelkedő, az üzleti környezet egyszerűsége tekintetében pedig Ruanda jelenleg a második helyet foglalja el az afrikai országok között. Emellett a globális versenyképességi rangsorban is előkelő pozíciót tölt be.
A ruandai fél továbbá hangsúlyozta az ország fejlettségét az információs és kommunikációs technológiák (ICT) területén, valamint bemutatták azokat a támogatási lehetőségeket, amelyek a külföldi befektetők számára elérhetők. Ezen felül kiemelték, hogy nagy figyelmet fordítanak a sportipar és a kreatívipar – különösen a filmipar – fejlesztésére is.
A találkozó megerősítette, hogy a két ország közötti gazdasági kapcsolatok további elmélyítése komoly potenciált rejt magában. A résztvevők arra ösztönözték a magyar üzletembereket, hogy ne csak üzleti, hanem turisztikai célból is ismerjék meg Ruandát, amely gazdag természeti örökséggel és barátságos környezettel várja a látogatókat.
A rendezvény mérföldkőnek számít a magyar-ruandai gazdasági együttműködés új szakaszának kialakításában, és megalapozza a jövőbeni sikeres projektek megvalósítását.