Etikus működés a versenyképesség érdekében – Korrupcióellenes e-learning tananyagot tesz elérhetővé a HEPA Exportakadémia Tudásközpont
A korrupcióellenes e-learning tananyag segíti az exportőr vállalkozásokat az üzleti kockázatok csökkentésében. A HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség (HEPA) a tananyagot sikeresen teljesítő vállalkozások részére igazolást állít ki, mely megszerzését követően az üzleti szféra szereplői felkészültebbé válhatnak a korrupciós kockázatok és a külföldi vesztegetés megelőzésében.
A HEPA a Külgazdasági és Külügyminisztérium háttérintézményeként a Nemzeti Exportstratégiában meghatározott célokkal összhangban több mint hatezer magyar vállalkozásnak segít külpiaci lehetőségeik feltárásában, a külföldi megjelenésben, a magyar export és a „tőkekifektetések” ösztönzésében.
A külpiaci terjeszkedés során a magyar vállalatok számos akadállyal kerülhetnek szembe, amelyek hátráltathatják a sikeres piacra lépést. Az egyes országok üzleti kultúrája jelentős eltéréseket mutat.
Más a megítélése a baráti szívességeknek, a borravalónak, a baksisnak és a hálapénznek. Ugyanakkor más országok kevésbé szigorú korrupcióellenes fellépése nem lehet követendő példa a magyar vállalatok számára, mivel a hazai jogszabályok és a nemzetközi egyezmények tiltják a külföldi vesztegetést.
Az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) 1997-ben fogadta el a külföldi hivatalos személyek megvesztegetése elleni egyezményt, amelynek Magyarország is részese. A hazai – különösen a nemzetközi üzleti tranzakciókat is lebonyolító – vállalatokkal szemben fontos elvárás az OECD külföldi hivatalos személyek megvesztegetése elleni egyezményében foglaltaknak való megfelelés, a nemzetközi vesztegetés tilalma (legyen szó hivatalos személyekről vagy más vállalatok tisztviselőiről) és e stratégia vállalati szintű alkalmazása.
Ide tartozik elsősorban a működéshez kapcsolódó kockázatok tudatosítása, a vezetői elköteleződés kinyilvánítása, a belső szabályozás felülvizsgálata, kiegészítése (különösen az etikai követelményekre, az ajándékozásra, vendéglátásra, a lobbitevékenységre és a bejelentők védelmére vonatkozóan), a vezetők és a munkatársak érzékenyítése és képzése, továbbá megfelelő szervezeti szankciós politika kialakítása a szabályok megsértőivel szemben.
A HEPA Exportakadémia új tananyaga 5 modulban, átláthatóan és közérthető módon foglalja össze a megvesztegetés megelőzéséhez szükséges információkat. Regisztrációt követően a tananyag bárki számára ingyenesen elérhető az Exportakadémia Tudásközpont felületén, mely a nemzetközi korrupciós kockázatok azonosítására és elkerülésére készült, elsősorban a magyar kis- és középvállalatok vezetői és munkatársai részére story telling módszerrel, gyakorlatközpontú megközelítéssel.
A tananyag kitér a nemzetközi korrupciós kockázatokra, az exporttevékenységet folytató vállalatok korrupciós kockázatai kezelésének szervezeti és egyéni módszereire és a hazai vállalati gyakorlatok jó megoldásaira. Bemutatja továbbá a korrupció gyanújának bejelentésére vonatkozó követelményeket és szervezeti megoldásokat.
A HEPA egy szakmai útmutatót és eljárásrendet is készített, amellyel gyakorlati segítséget nyújt az exportáló magyar vállalatoknak a korrupció- és vesztegetésellenes stratégiájuk kidolgozásában és alkalmazásában, mely a tananyag sikeres teljesítése után elérhető és letölthető az e-learning felületről.