Európai Regionális Fejlesztési Alap

Fókuszban az EU-n kívüli külkereskedelem

Hasznos tudnivalókkal gazdagodtak a magyar exportőrök

Esemény

2024. december 9.

Az Európai Unión kívüli piacok iránti nyitás hozzájárul a magyar nemzetgazdaság rezilienciájának növeléséhez és a gazdasági fejlődés ütemének fenntartásához. Ezt a célt támogatandó 2024. december 6-án a külpiacra jutást középpontba helyező rendezvény zajlott Budapesten. A magyar exportőrök szakmai előadásokon, tematikus workshopokon és interaktív panelbeszélgetéseken keresztül mélyíthették el a piacra jutással kapcsolatos ismereteiket. 


A Market Access Day konferencia a Külgazdasági és Külügyminisztérium, az Európai Bizottság és a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség közös szervezésében valósult meg. Az eseményen Bihari Katalin, a Külgazdasági és Külügyminisztérium külgazdaság fejlesztéséért felelős helyettes államtitkára, Denis Redonnet, az Európai Bizottság kereskedelmi főigazgató-helyettese és kereskedelmi jogérvényesítési főtisztviselő, valamint Jenei Gábor, a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség vezérigazgatója is részt vett. 


A konferencián elhangzott beszéde során Bihari Katalin szót ejtett az uniós szabadkereskedelmi tárgyalások felgyorsításáról is – derül ki a Magyar Távirati Iroda (MTI) helyszíni tudósításából. 


Mint fogalmazott: „Versenyképességünk egyik alappillére a magyar export unión kívüli országok felé történő bővítése, ezért a magyar kormány számára fontos az EU szabadkereskedelmi tárgyalásainak felgyorsítása és a már megkötött egyezmények minél hatékonyabb végrehajtása.”


Az eseményen a helyettes államtitkár rámutatott a külkereskedelem nemzetgazdaságban betöltött kiemelt szerepére, valamint a magyar gazdaság nyitottságára és exportorientáltságára. Szavai szerint mindezt jól jelzi, hogy amíg lakosságszámban Magyarország a 95. helyet foglalja el a világ országai között, addig exportteljesítménye alapján 34., a gazdasági kibocsátás alapján pedig az 56. helyen szerepel. 


Épp ezért különös jelentőséggel bír a vállalatok exportképességének javítása:


„A külpiacokra történő belépéssel a cégek nemcsak saját növekedésüket alapozzák meg, hanem hozzájárulnak egy erősebb, versenyképesebb nemzetgazdasághoz” - fogalmazott. 


Megjegyezte, hogy 2009 óta a magyar kivitel (2020 kivételével) minden évben növekedést mutatott. 


Bihari Katalin a kiemelkedő exportadatok mellett egy másik fontos mutató kedvező alakulására is rávilágított: A 2022-es adatok szerint az exportáló vállalatok egynegyede a kkv-szektorból került ki - jelezte. 


Annak kapcsán, hogy 2024. július 1. és 2024. december 31. között Magyarország tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét Bihari Katalin rámutatott, hogy a magyar elnökség célkitűzéseinek középpontjában az EU versenyképességének megerősítése állt, mert a kormány ebben látja az EU gazdaságnak jövőjét. Ennek kapcsán, a november elején az uniós vezetők által elfogadott Budapesti Nyilatkozatra és a szabadkereskedelmi megállapodások fontosságára is kitért.  


A Market Access Day-ről szólva elmondta: a mostani konferencia célja, hogy az EU-n kívüli piacokat megcélzó vállalatok értékes információkat, gyakorlati tanácsokat kapjanak, megismerhessék a működő jó gyakorlatokat. 


Kiemelte: Az olyan uniós platformok, mint az Access2Markets és az egyablakos panasztételi mechanizmus egyszerűsítik a vállalatok harmadik országokba történő piacra jutását és kézzelfogható támogatást nyújtanak felmerülő piaci akadályok esetén – derül ki az MTI közleményéből. 


A szabadkereskedelmi egyezményekről Denis Redonnet, az Európai Bizottság kereskedelmi főigazgató-helyettese és kereskedelmi jogérvényesítési főtisztviselő is szót ejtett, ismertetve, hogy jelenleg 76 országgal van ilyen megállapodása az Európai Uniónak – a nemzeti hírügynökség beszámolója alapján. Kihangsúlyozta: ezekbe a desztinációkba irányul a teljes uniós kereskedelmi volumen csaknem fele, ráadásul, a kereskedelmi forgalom éves növekedési üteme ezekkel az országokkal 1-2 százalékponttal magasabb, mint azokkal, amelyekkel nincs ilyen megállapodás. Az uniós szabadkereskedelmi egyezmények jelenleg az Európai Unión kívüli magyar export mintegy 70 százalékát érintik elmondása szerint.


Mindezek alapján van tér a magyar export támogatására az újabb megállapodások elfogadásán keresztül – húzta alá.

Esemény

2024. december 9.

További hírek