Európai Regionális Fejlesztési Alap

Magyar-Üzbég Üzleti Fórumot tartottak Budapesten

Esemény

2023. július 31.

2023. július 27-én, immáron 8. alkalommal ülésezett a Magyar-Üzbég Gazdasági Vegyes Bizottság. A sikeres tárgyalásokat követően a Budapestre látogató üzbég delegáció a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség szervezésében megtartott üzleti fórum keretében találkozhatott a magyar gazdasági élet közép-ázsiai és az üzbegisztáni lehetőségekben érdekelt képviselőivel. Az esemény meglehetősen széles skálán biztosította a felek közötti eszmecsere és az üzleti kapcsolatok megalapozásának lehetőségét, hiszen a különböző iparági szakmai előadásokat követően a résztvevők B2B tárgyalások keretében találkozhattak, ezen felül Nestor Andrea, a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség vezérigazgató-helyettese vezetésével egy egészségipari kerekasztal beszélgetésre is sor került a fórumon.


Szijjártó Péter, külgazdasági és külügyminiszter az eseményen arról beszélt, hogy az elmúlt évek jól mutatják, hogy Magyarország és Üzbegisztán erősödő kapcsolata nem mesterséges politikai erőfeszítés, hanem a stratégiai partnerség hozománya. A két ország közös igénye a közös fejlesztésekben, közös fejlődésben rejlik, ez pedig annak köszönhető, hogy Magyarország felismerte a keleti nyitás politikájának fontosságát és annak a magyar gazdaságra gyakorolt hosszú távú, pozitív hatásait. A magyar külügyi tárca vezetője azt is elmondta, hogy ezt a versenyelőnyt a jövőben is meg kell őrizni, építeni kell az együttműködést, ehhez pedig kiváló lehetőséget biztosítanak az olyan platformok, mint Magyarországnak a Türk Államok Szervezetében (TÁSZ) betöltött megfigyelő státusza és az állami szinten kötött kétoldali, gazdasági megállapodások, valamint az üzleti fórumok. Szijjártó Péter továbbá üdvözölte azokat a bilaterális együttműködésből fakadó kezdeményezéseket, amelyek komoly magyar piaci jelenlétet eredményeznek a közép-ázsiai országban. Ilyen például a Taskent melletti speciális gazdasági zóna létrehozása, amely kedvezményes szabályokat biztosít a magyar cégek számára. Rövidesen feláll a közép-ázsiai beruházások támogatását célzó tőkealap is. Ezen kívül hangsúlyozta, hogy az OTP az egyik legnagyobb üzbég pénzintézet 73 százalékos tulajdonának megvásárlásával a helyi bankszektor fontos szereplőjévé vált, így egyféle zászlóshajóként bátorítást adhat a magyar cégeknek. A két ország közötti összeköttetést erősíti, hogy a Qanot Sharq üzbég légitársaság nyár végéig elindítja heti egyszeri közvetlen járatát Budapest és Taskent között, amit ősztől két járatra növelnek, jövőre pedig heti háromszor lehet majd elérni egymás fővárosát közvetlen repülőgépjárattal. A légi összeköttetés fejlesztésén a WizzAir is aktívan dolgozik. 


Laziz Kudratov, az Üzbég Köztársaság befektetési, ipari és kereskedelmi minisztere kapuként jellemezte a Magyarország és Üzbegisztán között átívelő gazdasági stratégiai hidat, amely win-win körülményeket teremthet, hiszen míg Magyarország az európai gazdasági integráció, addig Üzbegisztán a közép-ázsiai magyar jelenlét elősegítését irányozza elő a kereskedelmi kapcsolatok szorosra fűzésével. Az üzbég miniszter hangsúlyozta, hogy jelenleg mintegy 1 milliárd dollár értékben valósulnak meg közös magyar-üzbég projektek, Üzbegisztán pedig készen áll kedvező feltételekkel fogadni a magyar vállalkozókat. 


Üzbegisztán számos iparágban számít a világhírű magyar szaktudásra, technológiára. Éppen ezért sem véletlen, hogy több üzbég iparág fejlesztése magyar cégek közreműködésével zajlik. Jenei Gábor, a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség vezérigazgatója a fórumon beszélt az eddig elért üzbegisztáni magyar érdemekről, különös tekintettel az élelmiszeripar, egészségipar és a vízgazdálkodás területén.  Itt külön említést tett a 2021-ben megalapított Üzbég-Magyar Burgonyakutató Központról és a tavaly alapított, budapesti székhelyű Aszálymegelőző Intézetről. Az egészségipar területén is meglehetősen komoly sikereket helyezett kilátásba, hiszen Magyarország Üzbegisztán első számú importpartnerévé válhat a gyógyszer-és az orvosi műszerek tekintetében. Jelenleg 3 közös egészségipari projekt előkészítése zajlik a Meditop Gyógyszeripari Kft., az FF Fémfeldolgozó Zrt. és a Richter Gedeon Nyrt. közreműködésével. A HEPA vezérigazgatója kitért az irodagépek exportjára is, melynek üzbegisztáni volumene 2022-ben több mint 100%-al nőtt az előző évhez képest. Az NCR Magyarország Kft. Üzbegisztánba közel 4000 ATM gépet exportált, ami az ország ATM gépeinek közel 60%-át teszi ki. Az irodagépek mellett a magyar cégek – GÉMTECH Kft. – speciális berendezésekkel és gépekkel segítik az építőipari munkákat. 

Esemény

2023. július 31.

További hírek