2025. május 22-én Magyarország hivatalosan is megnyitotta Nemzeti Standját az immár negyedik alkalommal megrendezett China-CEEC Expon, Kínában, a festői Dongqian-tó partján elhelyezkedő Ningbo városában.
A China-CEEC Expo, teljes nevén China–Central and Eastern European Countries Expo & International Consumer Goods Fair, egy Kína és a közép-kelet-európai országok közötti együttműködésre épülő, nagyszabású gazdasági és kereskedelmi rendezvény. Az esemény fókuszában az exportösztönzés, a befektetési lehetőségek bemutatása, a kétoldalú kereskedelem bővítése és a nemzetközi üzleti kapcsolatok kiépítése áll, így Magyarország részvétele stratégiai jelentőségű.
Az ünnepélyes megnyitón Mátrai Márta, a Magyar Országgyűlés háznagya, Kohári Lajos, a Magyar Országgyűlés Hivatala Külügyi Igazgatóságának főosztályvezetője, Szokó Zsófia, Magyarország Sanghaji Főkonzulátusának ideiglenes ügyvivője, valamint Dr. Artner Gábor Péter, a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség vezérigazgató-helyettese képviselte hazánkat.
A kínai delegáció képviseletében Chen Yanqin, a Csöcsiang Tartományi Külügyi Hivatal igazgatóhelyettese vett részt.
Mátrai Márta nyitóbeszédében kiemelte a parlamenti diplomácia szerepét a közép-európai és kínai együttműködés erősítésében. Majd nyomatékosította, hogy Magyarország elkötelezett a magyar-kínai gazdasági és kulturális kapcsolatok fejlesztése iránt. A háznagy említést tett arról is, hogy a rendezvény kiváló alkalmat teremt a magyar innovációk és minőségi termékek nemzetközi megismertetésére, miközben erősíti hazánk pozícióját a dinamikusan fejlődő kelet-ázsiai piacon.
A továbbiakban Dr. Artner Gábor Péter felszólalása következett, amelyben – a hosszú távú, szoros magyar-kínai gazdasági együttműködés méltatását követően – hangsúlyozta Ningbo város stratégiai jelentőségét hazánk számára:
„Ez a város számunkra stratégiai partner, egy olyan kapcsolódási pont, ahol az elmúlt évek során valódi gazdasági hidak épültek Magyarország és Kína között. […] Ningbo nemcsak a múlt, hanem a jövő lehetőségeinek városa is. Kína egyik legnagyobb kikötővárosaként kulcsszereplője a globális áruforgalomnak – a modern Selyemút egyik stratégiai csomópontja, amelyhez Magyarország is egyre szorosabban kapcsolódik.”
A vezérigazgató-helyettes továbbá kiemelte azt a tizenkét kiváló magyar vállalatot, amelyek a kiállításon a magyar üzleti szektort képviselik – többségük a borászat és élelmiszeripar, a logisztika, az állattenyésztés és takarmányozás, valamint a kozmetikai ipar területén tevékenykedik. E vállalkozások nem csupán saját szakterületük élvonalába tartoznak, hanem a magyar gazdaság sokszínűségét és magas színvonalát is hitelesen közvetítik a nemzetközi közönség felé.
A hivatalos ünnepség csúcspontjaként Mátrai Márta, Szokó Zsófia, Dr. Artner Gábor Péter, valamint Chen Yanqin közösen érintették meg a visszaszámláló kockát, amely a Magyar Nemzeti Stand szimbolikus megnyitását jelezte.
Ezt követően bejelentésre került, hogy a magyar-kínai kétoldalú együttműködés újabb jelentős mérföldkőhöz érkezett: megnyílt a Magyar Nemzeti Promóciós Központ Csöcsiang tartományban. Az intézmény várhatóan hatékony hídként szolgál majd a két ország gazdasági szereplői között. Kiemelt célja, hogy segítse a magyar vállalkozások piacra lépését, valamint előmozdítsa a kétoldalú kereskedelem és befektetési együttműködések további bővülését.
A mostani esemény újabb bizonyítéka annak a kölcsönös elköteleződésnek, amely immár 76 éve meghatározza Magyarország és Kína diplomáciai kapcsolatát. A két ország együttműködésének folyamatos erősödése nemcsak a gazdaság, hanem a kultúra terén is kézzelfogható eredményeket hoz. A China–CEEC Expo keretében megvalósuló magyar részvétel új lehetőségeket teremt a jövőbeni közös fejlődéshez és a hosszú távú partneri viszony elmélyítéséhez.