Európai Regionális Fejlesztési Alap

Versenyképesség és regionális együttműködések ösztönzése

A HEPA volt a házigazdája a Trade Promotion Europe őszi közgyűlésének

Esemény

2024. december 13.

2024. december 12–13. között a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség szervezésében Budapesten rendezték meg a Trade Promotion Europe (TPE) közgyűlését. Az eseményre 25 különböző tagszervezetből érkeztek képviselők, hogy olyan aktuális kérdéseket vitassanak meg, mint a kritikus nyersanyagok és az ellátási láncok biztonsága, valamint a magyar EU elnökség zászlajára tűzött versenyképesség és a tagjelölt országokkal való szorosabb kereskedelmi együttműködés.

 

A közgyűlés megnyitó beszédében Bihari Katalin, a külgazdaság fejlesztéséért felelős helyettes államtitkár méltatta a TPE-nek a nemzeti és regionális exportfejlesztési ügynökségek ernyőszervezeteként betöltött szerepét. Kiemelte, hogy a TPE hatékonyan képviseli tagjai véleményét és igényeit európai szinten, hozzájárulva ahhoz, hogy a szakpolitikák elősegítsék a különböző méretű exportáló vállalatok fejlődését. Hangsúlyozta a magyar és uniós intézmények együttműködésének jelentőségét az európai gazdaságélénkítésben, az európai cégek globális versenyképességének növelésében.

 

Jenei Gábor, a HEPA vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a magyar exportfejlesztési ügynökség aktív TPE-tagként azon dolgozik, hogy erősítse a magyar kis- és középvállalkozások nemzetközi versenyképességét, többek között a többi taggal közösen megvalósuló kezdeményezéseken keresztül. Kiemelte, hogy a magyar cégek világszínvonalú szaktudással és technológiai háttérrel rendelkeznek, különösen az élelmiszeripar, valamint a víz- és egészségipari technológiai fejlesztések terén. A nemzetközi piacokon megjelenő hazai vállalkozások nagymértékben hozzájárulnak az ország gazdasági teljesítményéhez.

 

A szakértői előadások alapján a magyar EU-elnökség versenyképesség terén elért eredményei jelentős mértékben hozzájárulhatnak a kis- és középvállalkozások nemzetközi gazdasági szerepének erősítéséhez. A téma kiemelt fontosságára a közgyűlés több előadója is felhívta a figyelmet azzal, hogy a zöld átállást szolgáló transznacionális együttműködések és az ellátási láncok biztonsága ma már meghatározóak a nemzetközi kereskedelmi stratégiák kialakításában.

 

A szakmai előadók közül többen kiemelték a regionális együttműködések során kialakuló gazdasági szinergiák és méretgazdaságossági előnyök fontosságát, valamint az EU-bővítésben rejlő gazdaságélénkítési lehetőségeket.

 

Az előadásokat az elhangzottakra reflektáló panelbeszélgetés követte. Az Európai Bizottság képviselői az uniós finanszírozással megvalósuló határokon átnyúló fejlesztéseket és a tagjelölt országokra vonatkozó szabályozási keretrendszert ismertették. A Masterplast Hungária Kft. képviselője a cég nemzetközi jelenléte során gyűjtött gyakorlati tapasztalatait osztotta meg a hallgatósággal. Az EU makrórégióiban megvalósuló stratégiák nagymértékben járulnak hozzá az egyes európai régiók közötti konvergencia elősegítéséhez, fejtette ki a KKM Duna Régió Stratégia (EUSDR) nemzeti kapcsolattartója.

 

A közgyűlésen az éves munkaterv és költségvetés elfogadása mellett bemutatták az európai exportösztönző szervezetek nemzetgazdasági hatását felmérő új hatástanulmány megállapításait és javaslatait. A jövő évi prioritások meghatározásánál kiemelt szerepet kapott a versenyképesség fokozása és a fenntarthatósági kezdeményezések területén történő szorosabb együttműködés.

 

A rendezvény felvezetéseként került sor továbbá a TPE fenntarthatósági és ellátási láncok munkacsoportjainak együttes ülésére.  Az OECD részéről Marion Jansen, kereskedelemért és mezőgazdaságért felelős igazgató a zöld átmenet szempontjából kritikus nyersanyagok termelése és kereskedelme kapcsán jelentkező kihívásokról és lehetséges célkitűzésekről beszélt. Kaderják Péter, a Magyar Akkumulátor Szövetség (HUBA) ügyvezetője a kritikus nyersanyagok által meghatározott iparágak fenntartható kereskedelemhez és alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdasághoz való hozzájárulásáról adott elő. Az eseményen a fenntarthatósági munkacsoport elnökeként a házigazdát képviselő minőségében Örlős László, a HEPA Nemzetközi és Fenntarthatósági Irodájának vezetője kiemelte az európai értékláncok rugalmasságát és fenntarthatósági kérdéseit érintő kihívások témakörét, amelynek megtárgyalásához meghatározó nemzetközi, valamint hazai és regionális szakmai szervezetek képviselőit is bekapcsolták a diskurzusba. Franck Toussaint, a TPE ellátási lánc munkacsoportjának elnöke a TPE és a DG Grow együttműködésében készülő magnézium ellátási lánc feltérképezéséről szóló projektjét mutatta be. A kritikus nyersanyagokra fókuszáló panelbeszélgetés résztvevői voltak az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) nyersanyagokkal foglalkozó albán regionális innovációs központjának igazgatónője, Ledi Moisiu, valamint az EIT budapesti irodájának munkatársai is.

 

A TPE Európa 21 országának kereskedelemösztönző és agrár-élelmiszeripari promóciós szervezeteit tömörítő szövetség, amely immár 32 tagot számlál. A szervezet célja, hogy támogassa az európai vállalatok nemzetközi terjeszkedését kapacitásépítéssel, információs és versenyképességi szolgáltatásokkal, promóciós tevékenységekkel, valamint a fenntartható finanszírozást érintő tanácsadással. Együttműködik az Európai Unió szervezeteivel annak érdekében, hogy megjelenjen az uniós döntéshozatalban a külpiacokon aktív kkv-kra fókuszáló exportösztönző szemlélet.

Esemény

2024. december 13.

További hírek