Sikeresen lezajlott 2024. november 14-én a harmadik Visegrad 4 Business Conference. A kiemelt jelentőségű esemény a 4 visegrádi ország, Csehország, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország közös fóruma, ahol ipari és üzleti fókuszú témákról egyeztethetnek és cserélhetnek információkat a résztvevők. A rendezvényen a V4 tagállamokból érkező vállalkozások, állami szereplők, valamint különböző gazdasági szervezetek képviselői vettek részt. Emellett számos, Magyarországon akkreditált ország külképviselete is megjelent a konferencián.
A rendezvényt évente szervezik meg valamely visegrádi ország fővárosában. Az első Visegrad 4 Business Conference-t 2022-ben hívták életre Pozsonyban, majd 2023-ben Prágában tartották meg az üzleti fórumot, amelynek 2024-ben a magyar főváros, Budapest adott otthon.
A konferencia létrejötte elsősorban a 2020-as évek elején kipattant nemzetközi krízisek sorozatára adott válasznak tekinthető. Szükségessé vált az üzleti élet hagyományos megközelítésének globális értékelése és újradefiniálása, a Visegrad 4 Business Conference pedig ezen kérdések megvitatásának helyszíne lett.
Az elmúlt két év során közel 500 szervezet regisztrált és vett részt ezen az egyedülálló üzleti fórumon, amely nem csak a kontextuális témák alapján kínál releváns tartalmat, hanem lehetőséget biztosít a hálózatépítésre és a szomszédságorientált szövetségek kialakítására is. A V4 régió négy vállalkozói szervezete, a Szlovák Exportőrök Tanácsa, a Cseh Exportőrök Szövetsége, a magyar vállalkozók üzleti klubja, a Magyarok A Piacon Klub (MAPI Klub) és a Lengyel Gazdasági Fórum által szervezett konferencia alulról felfelé építkezve mutatja be, hogy a magán- és állami szektornak a folyamatosan változó nemzetközi környezetben is szükséges szövetségeket kialakítania.
A rendezvényt Juraj Blanár, Szlovákia kül- és Európa-ügyi minisztere, valamint Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere nyitották meg.
Szijjártó Péter beszédében rámutatott, hogy Magyarország kész a valódi sikertörténetnek számító visegrádi együttműködés további fejlesztésére, a kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok még szorosabbra fűzésére. A tárcavezető a Visegrad 4 Business Conference nevű rendezvényen először is kiemelte, hogy a magyar külpolitikai stratégiának a visegrádi együttműködés igen fontos eleme, az ráadásul valódi sikertörténet, amely Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia helyzetét is javította Európában. A miniszter szót ejtett a visegrádi országok uniós csatlakozásának 20 éves jubileumáról.
Kiemelte: "Büszkék vagyunk arra, hogy a visegrádi államok ilyen gyorsan és látványosan fejlődtek. Lényegében a közép-európai térség az európai gazdaság motorjává vált".
A gazdaságot fenyegető különböző nemzetközi kockázatok ismertetése mellett Szijjártó Péter a konnektivitás fontosságáról is szót ejtett. Mint mondta, hazánk a keleti és a nyugati beruházók fontos találkozási pontjává vált, ekként a világ azon három országa között van, ahol mára mindhárom német prémium autómárka gyárral rendelkezik, és eközben a tíz legnagyobb keleti elektromosakkumulátor-gyártó közül öt is a letelepedésről döntött. Az energetikai kérdések megvitatása után a miniszter végül ismét a visegrádi együttműködés jelentőségét hangsúlyozta, és megjegyezte, hogy a pragmatikus kérdésekre kell összpontosítani. Kiemelte, hogy Szlovákia immár Magyarország második legfontosabb kereskedelmi partnere, ami hűen tükrözi "a két kormány pragmatikus nézőpontját és gyakorlatias megközelítését". Új rekordot döntött a kétoldalú kereskedelmi forgalom, amelynek értéke tavaly meghaladta a 15 milliárd eurót - tudatta. Lengyelország hazánk harmadik legfőbb kereskedelmi partnere, Csehország pedig a hatodik helyen áll. Jelenleg 180 lengyel, 476 cseh és 975 szlovák vállalat működik Magyarországon, összesen nagyjából 30 ezer embernek adva munkát - folytatta.
"Épp ezért a gazdasági együttműködés javítása mellett teszem le a voksomat (...) A Szlovák Exportőrök Tanácsával együttműködve újabb csúcsok megdöntését célozzuk meg, ami a két ország közötti, illetve a többi V4-országgal folytatott kereskedelmet illeti" – összegzett Szijjártó Péter a Magyar Távirati Iroda (MTI) közleménye alapján.
A Visegrad 4 Business Conference megnyitója során Juraj Blanár, a Szlovák Köztársaság kül- és Európa-ügyi minisztere a V4-országokon belüli együttműködés megújítására és a gazdasági ágazatok megfelelő diverzifikálására hívta fel a figyelmet. Ugyanakkor emlékeztetett a más régiók országaival, nevezetesen Malajziával, a Fülöp-szigetekkel és Algériával való gazdasági együttműködés fejlesztésének fontosságára. Ebben az összefüggésben a kereskedelmi együttműködést a gazdasági diplomácia révén ki kell terjeszteni. A V4 együttműködését nem szabad, hogy befolyásolják az egyes országokban végbemenő politikai változások - tette hozzá. A szlovák diplomácia vezetője szerint a csoportosulásnak megvan a célja és ígéretes jövője – derül ki a TASR szlovák állami hírügynökség beszámolójából.
A több mint 300 szlovák, cseh, magyar és lengyel résztvevőt köszöntő konferencia mellett a szlovák diplomácia vezetője találkozott a Magyarországon működő szlovák cégek képviselőivel is. A hivatalos program részeként a külügyminiszterek kétoldalú találkozót is tartottak a magyar Külgazdasági és Külügyminisztériumban. Szintén a TASR tudósítása alapján ennek során Juraj Blanár többek közt felhívta a figyelmet Szlovákia és Magyarország kölcsönös üzleti együttműködésének fontosságára is. Rámutatott, hogy Magyarország a negyedik legfontosabb üzleti partner a szlovák gazdaság számára.
A két ország között jelenleg érvényben lévő kétoldalú megállapodások mellett új együttműködési megállapodást kell kötni, amelynek célja az infrastruktúra és a környezet állapotának javítása. – vélekedett.
A két külügyi tárcavezető nyitóbeszédét követően a Visegrad 4 Business Conference öt kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott, valamint lehetőség nyílt a résztvevők közti informális megbeszélések folytatására is, ezáltal elősegítve a visegrádi országok gazdasági szereplőinek a kölcsönös nemzetközi kapcsolatépítését.
A délelőtti kerekasztal-beszélgetések témáját az űrkutatás és az űrverseny, valamint a mesterséges intelligencia és az új informatikai technológiák gazdasági hasznainak kiaknázása szolgáltatták. A délután folyamán a női felsővezetők és a női vállalkozók, valamint a V4-es országok zöld gazdasága voltak főszerepben. Az ötödik kerekasztal-beszélgetés során a V4-es országok exportfejlesztésért felelős szervezeteinek képviselői vitatták meg a külgazdasággal kapcsolatos tapasztalataikat. A beszélgetésen Magyarországot Jenei Gábor, a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség vezérigazgatója képviselte.
A kerekasztal beszélgetéseket követő esti fogadáson a konferenciát Jenei Gábor beszéde zárta. A HEPA vezérigazgatója köszönetet mondott a résztvevőknek a párbeszéd, az együttműködés és a fejlődés iránti elkötelezettségükért.
Mint fogalmazott: „Megtisztelőek és egyben inspirálóak számomra a tartalmas megbeszélések és az értékes eszmecserék.”
Rámutatott: A 2022-es megalakulása óta ez a konferencia nélkülözhetetlen platformmá nőtte ki magát, és összesen több mint 700 résztvevőt vonzott az évek alatt mind a magán-, mind pedig a közszférából. Aláhúzta nemzeteink - a Cseh Köztársaság, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország - egységét, ahogyan közösen haladunk előre a gazdaságaink és iparágaink előtt álló összetett kérdések kezelésében.
A megbeszélések rávilágítanak közös jövőképünkre: a V4-ek szerepének biztosítására az innováció és a fenntartható növekedés előmozdításában Európa-szerte. A végtelen űrtől kezdve a jövő üzleti életének gerincét képező mesterséges intelligencián át, a gazdaságainkat átalakító zöld átmenetig fel kell ismernünk, hogy nemcsak szomszédok, hanem partnerek is vagyunk, akik egymást kiegészítő erősségekkel rendelkeznek, és elkötelezettek a közös fejlődés mellett. – fogalmazott.
A HEPA vezérigazgatója zárszóként kiemelte: „A jövőbeni törekvéseinkben továbbra is tartsuk fenn a V4 szövetség értékeit és erejét. A haladás, az innováció és a befogadás iránti közös elkötelezettségünk legyen jelzőfény országaink számára és azon túl is.”